PROMOCJA 3 za 2! Wybierz 3 dowolne produkty i otrzymaj jeden z nich GRATIS!

Osteoporoza: objawy, leczenie, badania. Czym jest ta choroba?

Opublikowano: 03.2023
Odsłony: 21249

Osteoporoza to choroba, która sprawia, że kości stają się kruche i słabe. Tak kruche, że czasem wystarczy nawet lekki nacisk (jak podniesienie zakupów, albo nawet mocne kaszlnięcie), żeby doszło do złamania. Jednak zanim sprawy zajdą tak daleko – warto być czujnym na pierwsze objawy.

Przewlekły ból kręgosłupa (np. przy kaszlu), hiperkifoza piersiowa (tak zwany wdowi garb) i neuropatie powinny wzbudzić Twoją czujność. Szczególnie, jeśli towarzyszy im utrata wzrostu i ból głowy i brzucha. Pierwsze objawy osteoporozy często bywają lekceważone – dlatego warto badać się regularnie.

Spis treści:

specjalista pokazuje na modelu szkieletu odcinek lędźwiowy

Powiązane artykuły:

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza (z greckiego: ostéon – kość, póros – dziura, otwór) to choroba układu szkieletowego, która charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej. W jej wyniku kości stają się kruche, słabe i porowate, przez co zmniejsza się ich wytrzymałość mechaniczna – a rośnie podatność na złamania. Kości najbardziej narażone na złamania osteoporotyczne to:

 • poszczególne kręgi kręgosłupa,
 • kości nadgarstka,
 • szyjka kości udowej,

choć złamania mogą pojawiać się również w innych lokalizacjach.

osteoporoza
Osteoporoza powoduje stopniowy ubytek masy kostnej.

Osteoporoza – objawy

Postępująca osteoporoza prowadzi do złamań, bólu kręgosłupa, utraty wzrostu i postawy garbatej. Może przebiegać bezobjawowo. Diagnozę ustala lekarz na podstawie badań gęstości kości. Zapobieganie obejmuje aktywność fizyczną, zdrową dietę i unikanie czynników ryzyka.

Najczęstsze objawy osteoporozy:

 • Obniżenie wzrostu – które może być wywołane przez złamania kręgów, do których często dochodzi skrycie.
 • Garbienie się –u osób chorych na osteoporozę często pojawia się tak zwany „wdowi garb”, którego przyczyną mogą być złamania poszczególnych kręgów. Zmiany w obrębie kręgosłupa mogą też powodować przyjmowanie pozycji pochylonej do przodu, przygarbionej.
 • Duszności – związane z mniejszą pojemnością płuc, wywołaną przez ściśnięcie kręgów.  
 • Pęknięcia kości – nawet pod wpływem niewielkiego nacisku – np. schylenie się, podniesienie lekkiego przedmiotu, kaszel, niewielki ruch.
 • Przewlekły ból w dolnej części pleców – wywołany przez złamania trzonów kręgów. Czasem ból może być bardzo silny – szczególnie, gdy złamany krąg zaczyna uciskać przylegające do niego korzenie nerwowe.

Jeśli odnotujesz któryś z powyższych czynników, a do tego masz w rodzinie historię osteoporozy – zgłoś się do lekarza (reumatologa lub ortopedy). Zleci on konieczne badania i doradzi dalszy kierunek terapii.

Osteoporoza objawy
Niektóre objawy osteoporozy – jak pękanie poszczególnych kręgów – mogą przez długi czas pozostać niezauważone.

Kto jest szczególnie narażony na osteoporozę?

Choroba dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety wszystkich ras – jednak szczególnie narażone są na nią kobiety rasy białej i Azjatki po przejściu menopauzy. Szacuje się, że choroba na całym świecie dotyka 22% kobiet i 6,1% mężczyzn po 50. roku życia.

W Polsce szacowana liczba osób chorych na osteoporozę to 2,1 mln, z czego 1,7 mln to kobiety (dane oparte na wskaźnikach epidemiologicznych z 2018 roku). Przy czym warto pamiętać, że bardzo wiele przypadków osteoporozy pozostaje nigdy niezdiagnozowana (według danych NFZ-u może to być nawet 74% – co odpowiada liczbie 1,56 miliona osób).

Inne czynniki podwyższonego ryzyka wystąpienia osteoporozy to:

 • Wiek – utrata gęstości mineralnej kości nasila się wraz z wiekiem.
 • Czynnik genetyczny – jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie chorowali na osteoporozę, jest większe ryzyko, że również Ty na nią zachorujesz.
 • Budowa ciała – drobne i szczupłe osoby są bardziej narażone na rozwój osteoporozy, ponieważ mają mniej masy kostnej do stracenia.
 • Palenie tytoniu – może zwiększyć ryzyko pojawienia się osteoporozy.
Dojrzała kobieta cierpi na ból pleców
Na osteoporozę szczególnie narażone są kobiety o drobnej budowie ciała.

Osteoporoza bywa nazywana „cichym złodziejem kości”, ponieważ stopniowo „okrada” kości z minerałów (wapnia i fosforu), lecz przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Często o chorobie dowiadujemy się dopiero, gdy dojdzie do pierwszego złamania.

Sprawdź także: Regeneracja chrząstki stawowej: 5 metod i przyczyny uszkodzenia

Przyczyny osteoporozy

Choroba najczęściej występuje u osób starszych – szczególnie zagrożone osteoporozą są kobiety po menopauzie. Do powstania osteoporozy mogą też przyczynić się przewlekłe choroby, przyjmowanie leków lub niektóre nałogi.

W związku z tym wyodrębniono dwa rodzaje osteoporozy:

Osteoporoza pierwotna

Występuje najczęściej (około 80% udokumentowanych przypadków) i wynika z ubytku masy kostnej, wywołanego starzeniem się organizmu. Kość to żywa tkanka – w okresie całego Twojego życia wciąż „rodzą się” nowe komórki kostne, które zastępują komórki umierające.

O osteoporozie możemy mówić, gdy tworzenie nowej tkanki kostnej przebiega wolniej, niż obumieranie starej. Proces ten zaczyna się już około 40. roku życia – i postępuje wraz z czasem. U kobiet w okresie menopauzy utrata gęstości kości może sięgać nawet 3-7% rocznie.

Marzena Kucia, doktor nauk biologicznych
Kobiety po menopauzie są szczególnie narażone na osteoporozę. Przyczyną jest ubytek estrogenu – hormonu żeńskiego, który stymuluje wydzielanie przez tarczycę kalcytoniny.
Marzena Kucia, doktor nauk biologicznych

Osteoporoza a styl życia

BADANIE: Opublikowane w 2017 roku badanie miało sprawdzić, jak czynniki związane ze stylem życia wpływają na zmniejszenie gęstości mineralnej kości i wystąpienie osteoporozy u kobiet po menopauzie. Badano wpływ picia kawy, palenia papierosów, spożywania alkoholu i aktywności fizycznej.

Grupa badana składała się ze 100 kobiet w wieku postmenopauzalnym, z rozpoznaną wczesną osteoporozą. Porównano ją z grupą kontrolną 100 kobiet w wieku postmenopauzalnym bez rozpoznanej osteoporozy. Badanie trwało rok, a w celu zbadania stylu życia kobiet wykorzystano kwestionariusz: Bone Mineral Density Questionnaire.

Dojrzała para ćwiczy jogę w parku
Zrównoważona aktywność fizyczna może hamować postępujący ubytek masy kostnej.

WYNIK: Wyniki badania wskazują, że:

 • Palenie tytoniu – jest istotnym czynnikiem pojawienia się osteoporozy.
 • Spożycie kawy – stwierdzono istotną statystycznie różnicę w częstości pojawienia się osteoporozy.
 • Picie alkoholu – okazało się w badaniu mało istotne dla pojawienia się osteoporozy u kobiet w okresie postmenopauzalnym.
 • Aktywność fizyczna – jest czynnikiem ochronnym dla masy kostnej.

UWAGA: W powyższym badaniu alkohol został uznany za czynnik mało istotny w pojawieniu się osteoporozy – jednak dotyczy to spożycia okazjonalnego. W wielu opracowaniach alkoholizm pojawia się jako czynnik przyspieszający przebieg choroby i zwiększający ryzyko upadków, a co za tym idzie złamań.

Agnieszka Ślusarska-Staniszewska, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
W profilaktyce występowania osteoporozy bardzo ważne jest utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej, dostosowanej do stanu zdrowia. Warto wprowadzić indywidualnie dobrane ćwiczenia, wzmacniające siłę mięśni – które jednocześnie trenują zmysł równowagi oraz koordynację.
Agnieszka Ślusarska-Staniszewska, dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Wapń a osteoporoza

Średnio 99% wapnia, który występuje w ludzkim organizmie, zlokalizowane jest w kościach i zębach. Pierwiastek ten wzmacnia kości i nadaje im twardość. Gdy w Twojej diecie zaczyna brakować wapnia – organizm uwalnia zasoby zmagazynowane w kościach, aby zaspokoić niedobory. Dzieje się to w procesie niszczenia kości przez osteoklasty.

Dlatego w profilaktyce osteoporozy tak ważne jest, aby stosować dietę bogatą w wapń – szczególnie w grupach podwyższonego ryzyka zachorowań.

Sprawdź także: Rola wapnia w organizmie: poznaj 8 najważniejszych funkcji!

Osteoporoza wtórna

Występuje rzadziej, niż osteoporoza pierwotna – stanowi około 20% stwierdzonych przypadków. Osteoporoza wtórna pojawia się po przebyciu innych chorób lub stosowania niektórych leków.

Choroby, które mogą wywoływać osteoporozę wtórną to:

 • cukrzyca,
 • nadczynność tarczycy,
 • nadczynność przytarczyc,
 • przedwczesna menopauza,
 • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),

Do powstania osteoporozy wtórnej mogą także przyczynić się choroby układu pokarmowego, które zaburzają wchłanianie wapnia.

Leki, które mogą wywoływać osteoporozę wtórną to:

 • Glikokortykosteroidy – w języku potocznym zwane sterydami. Stosowane pod różnymi postaciami, mają szereg różnych zastosowań – między innymi w leczeniu astmy, jako leki przeciwzapalne i przeciwalergiczne.
 • Leki przeciwpadaczkowe – współczesne badania potwierdzają, że u pacjentów stosujących niektóre leki przeciwpadaczkowe, częściej dochodzi do istotnego statystycznie spadku masy kostnej.
 • Heparyna – dotyczy to długotrwałego stosowania leku (powyżej 3 miesięcy).

Osteoporoza wtórna dotyczy osób w każdym wieku – zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Osteoporoza – badania

Osteoporoza często nie daje żadnych objawów przez długi czas, dlatego jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka (kobiety po menopauzie, osoby po 65. roku życia) warto zgłosić się do lekarza, aby wykonać rutynowe testy.

Jakie badania może zlecić specjalista?

 • Kalkulator FRAX – to test, który pozwala ustalić ryzyko złamania osteoporotycznego z 10-letnim wyprzedzeniem (na podstawie wieku, płci, występowania złamań osteoporotycznych w rodzinie, a także czynników etnicznych). Badanie można wykonać za darmo w internecie, lekarz najczęściej wykonuje je także podczas wstępnego wywiadu z pacjentem.
 • Densytometria kości – czyli badanie metodą DEXA (dual energy X-ray absorptiometry), które ma na celu zbadanie gęstości mineralnej kości. Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne, wykorzystuje się do niego aparat rentgenowski emitujący niewielką ilość promieniowania (jednak nie mogą go robić kobiety w ciąży).
  Najczęściej badanie wykonuje się punktowo – w okolicach bliższego końca kości udowej i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wyniki badania interpretuje lekarz. Badanie można wykonać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia społecznego.
 • Badanie radiologiczne – które wykonuje się w przypadku podejrzenia złamania kości.
 • Badania laboratoryjne – przy podejrzeniu osteoporozy lekarz może zlecić podstawowe badanie (np. morfologię krwi), oraz testy pozwalające oznaczyć stężenie wapnia i fosforu we krwi. Przy niedoborze tych pierwiastków specjalista zaleci odpowiednią dietę lub suplementację.
Densytometria to badanie gęstości mineralnej kości. Jest bezbolesne i bezinwazyjne.

Bezpłatne badanie na osteoporozę

WAŻNE: Od kilku lat po Polsce krążą mobilne punkty badań w kierunku osteoporozy (tzw. osteobusy), w których można wykonać densytometrię bez skierowania od specjalisty. W zależności od konkretnej akcji, badanie może być bezpłatne lub kosztować kilkadziesiąt złotych. Trasę osteobusa można śledzić na facebookowym profilu akcji.

Metody leczenia osteoporozy

Po wykonaniu koniecznych badań, specjalista dobierze dla Ciebie odpowiedni sposób terapii, który może obejmować:

 • Podawanie leków – zmniejszających ryzyko złamań osteoporotycznych kości.
 • Zwiększenie podaży wapnia i witaminy D – przez odpowiednio dobraną dietę, która może zostać uzupełniona suplementacją.
 • Modyfikacja stylu życia – wykluczenie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny, dobranie odpowiednich ćwiczeń fizycznych.

Osteoporoza pierwotna wynika z naturalnego starzenia kości, dlatego trudno tu mówić o całkowitym wyleczeniu. Jednak stosowanie właściwie dobranych leków, razem z dietą i odpowiednią profilaktyką może znacznie zwiększyć komfort życia, zapobiegać złamaniom kości i utrzymać sprawność układu ruchu.

Jakie leki może zalecić specjalista?

W terapii osteoporozy stosuje się zarówno leki, które zmniejszają utratę kości, jak i takie, które stymulują ich odbudowę. Sposób leczenia zawsze powinien być wybrany przez specjalistę (reumatologa lub ortopedę) – na podstawie wcześniej wykonanych badań.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby i wcześniej przeprowadzonego wywiadu, lekarz może zalecić:

 • Bisfosfoniany – ich stosowanie ma na celu zmniejszenie tempa utraty tkanki kostnej i zmniejszenie ryzyka wystąpienia złamań.
 • Denozumab – nowy lek, którego główne działanie ma polegać na zapobieganiu złamań kręgów i innych kości.
 • Terapia hormonalna – polega na podawaniu estrogenu u kobiet, a testosteronu u mężczyzn. Obecnie stosowana coraz rzadziej w leczeniu osteoporozy, ze względu na szereg działań niepożądanych.
 • Ranelinian strontu – zmniejsza utratę kości i pobudza ich odbudowę.

Jeśli nie doszło do żadnych złamań, a utrata masy kostnej nie jest znaczna – lekarz może zalecić profilaktykę osteoporozy i dalszą obserwację.

Dieta dla zdrowych kości

Dieta to bardzo istotny czynnik w utrzymaniu zdrowych kości przez długi czas. Szczególnie istotne w kontekście profilaktyki osteoporozy jest dbanie o odpowiedni poziom wapnia, białka, potasu i magnezu, a także regularne spożywanie białka i witaminy D oraz wyrównanie gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie. Sprawdź, dlaczego powyższe składniki są tak ważne dla zdrowia kości i które produkty zawierają ich najwięcej.

Wapń buduje kości

Dieta bogata w wapń
Wapń jest niezbędny dla utrzymania zdrowych kości.

Aż 99% wapnia obecnego w organizmie człowieka występuje w kościach. Wapń odpowiada za ich twardość, ale pełni też rolę rezerwy. Gdy spożywasz za mało wapnia w diecie, pierwiastek jest uwalniany z kości – w wyniku czego słabnie ich mineralizacja. Dlatego to bardzo ważne, żeby dostarczać odpowiednią ilość wapnia w codziennych posiłkach.

Zalecane dzienne spożycie wapnia zmienia się wraz z wiekiem:

 • 1 000 mg dziennie – to zalecane dzienne spożycie dla osób dorosłych.
 • 1 200 mg dziennie – to zalecane dzienne spożycie dla kobiet po ukończeniu 50. roku życia i dla mężczyzn po ukończeniu 70. roku życia.

Jak wynika z badań, średnie spożycie wapnia w diecie mężczyzn w Polsce wynosi 570,7±533,8 mg/dobę, a w diecie kobiet jedynie 459,6±350,3 mg/dobę. W przypadku kobiet jest więc o ponad połowę niższe od zalecanej normy.

Jakie produkty warto wprowadzić do jadłospisu, żeby zwiększyć dzienne spożycie wapnia?

 • Mleko pełnotłuste (3,5% tłuszczu) – 1 szklanka zawiera 278 mg wapnia.
 • Mleko półtłuste (1,5-1,8% tłuszczu) – 1 szklanka zawiera 283 mg wapnia.
 • Mleko odtłuszczone (0,3% tłuszczu) – 1 szklanka zawiera 288 mg wapnia.
 • Jogurt chudy – 150 g jogurtu zawiera 243 mg wapnia.
 • Ser cheddar – 40 g sera zawiera 296 mg wapnia.
 • Kapusta włoska gotowana – 112 g kapusty zawiera 168 mg wapnia.
 • Sardynki w oleju w puszce (4 szt.) – 100 g sardynek zawiera 500 mg wapnia.

Jeśli z jakiegoś powodu unikasz nabiału, możesz zdecydować się na któreś z warzyw, bogatych w wapń: brokuły, fasolkę szparagową, brukselkę, natkę pietruszki, szczypior, jarmuż lub kapustę.

Zobacz, jak zwiększyć udział wapnia w diecie: 12 źródeł wapnia w diecie – od alg po mleko, zapotrzebowanie i suplementacja

Witamina D zwiększa wchłanianie wapnia

Dieta bogata w witaminę D
Tłuste ryby, produkty mleczne i nabiał to dobre źródła witaminy D.

Witamina D jest niezbędna do utrzymania prawidłowego poziomu wapnia w organizmie – dlatego jest tak ważna dla zdrowych kości. Możesz pozyskać tę witaminę z 3 źródeł:

 • Syntezy skórnej – w naszej strefie klimatycznej synteza skórna zachodzi od kwietnia do września (jeśli przebywasz na słońcu przynajmniej przez 15 minut w krótkim rękawie bez kremu z filtrem). W okresie jesienno-zimowym synteza skórna praktycznie nie zachodzi.
 • Diety – pokarmy bogate w witaminę D to między innymi: tłuste ryby (łosoś, sardynki, makrele), żółtko jaja, produkty mleczne.
 • Suplementacji – odpowiednio dobranej do Twojego wieku i masy ciała.

Aby uzupełnić niedobory witaminy D w miesiącach jesienno-zimowych, poleca się spożywać przynajmniej raz w tygodniu tłustą rybę (łososia, makrelę, węgorza), lub stosować preparaty z tą witaminą. Suplementacja witaminy D we wspomnianych miesiącach jest wskazana i bezpieczna.

BADANIE: W opublikowanym w 2020 roku badaniu, sprawdzono wpływ połączonej suplementacji wapnia i witaminy D na osteoporozę u kobiet po menopauzie. 1471 kobiety w wieku 74+/-4 lat badano przez 5 lat pod kątem gęstości kości.

WYNIK: Po 5 latach obserwacji okazało się, że połączona suplementacja wapnia i witaminy D powodowała zmniejszenie utraty gęstości kości, a także zmniejszała utratę wzrostu.

Czytaj więcej o witaminie D: Witamina D: 9 funkcji, działanie, źródła, niedobór, nadmiar i suplementacja

Fosfor jest niezbędny dla wzrostu kości

Dieta bogata w fosfor
Produkty bogate w fosfor: ryby, jaja, kasze, orzechy.

Kości składają się ze związków wapnia, magnezu i fosforu. Zachowanie zdrowych proporcji między tymi pierwiastkami jest kluczowe dla utrzymania masy kostnej na wysokim poziomie. Zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże spożycie fosforu może wpływać niekorzystnie na stężenie wapnia w organizmie – a tym samym przyczyniać się do obniżenia masy kostnej.

Dobowe zapotrzebowanie na fosfor u osób dorosłych (u dzieci jest większe, ze względu na ciągły wzrost) wynosi 550 mg. Dobrym źródłem tego pierwiastka są ryby, mięso, pieczywo pełnoziarniste, jaja i sery.

Fosfor jest szeroko rozpowszechniony w produktach spożywczych i łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego rzadko występuje jego niedobór, a suplementacja nie jest zwykle polecana.

Białko jest kluczowym składnikiem odżywczym dla zdrowia kości

Dieta bogata w białko
Odpowiednie spożycie białka jest niezbędne w profilaktyce dietetycznej osteoporozy.

Wprowadzenie do diety odpowiedniej ilości białka jest istotnym elementem profilaktyki i leczenia osteoporozy. Zalecana do spożycia dzienna ilość białka wynosi 1,2 g/kg masy ciała.

Białko stanowi około 50% objętości kości i około jednej trzeciej jej masy. Kość to żywy organizm, a jego macierz białkowa ulega ciągłej przebudowie. Dlatego to bardzo ważne, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka w diecie.

Jest ono niezbędne do utrzymania masy kostnej na wysokim poziomie. Badania sugerują również, że stosowanie diety bogatej w białko, może zmniejszać ryzyko osteoporotycznych złamań kości.

Warto mieć jednak na uwadze, że zbyt duże spożycie białka zwiększa wydalanie wapnia z moczem – dlatego najbezpieczniej trzymać się dziennej normy.

Dieta śródziemnomorska a osteoporoza

BADANIE: W opublikowanej w 2020 roku analizie dokonano podsumowania badań nad wpływem stosowania diety śródziemnomorskiej na zdrowie kobiet w okresie menopauzy.

WYNIK: Stwierdzono korzystny wpływ stosowania diety śródziemnomorskiej na wiele aspektów życia badanych kobiet. Wspomniana dieta może poprawiać ciśnienie naczyniowe, pozytywnie wpływać na nastrój, a także poprawiać gęstość mineralną kości.

Agnieszka Ślusarska-Staniszewska, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Dieta śródziemnomorska to jeden z najzdrowszych na świecie modeli żywieniowych. Bazuje ona głównie na pokarmach roślinnych z dodatkiem ryb i owoców morza – natomiast ogranicza spożycie mięsa (w szczególności czerwonego). Główne źródło tłuszczu w diecie śródziemnomorskiej stanowi oliwa z oliwek.
Agnieszka Ślusarska-Staniszewska, dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Profilaktyka osteoporozy – czy można uniknąć choroby?

Utrata masy kostnej wraz z wiekiem to naturalne zjawisko, które może dodatkowo nasilać się po menopauzie. Na część przyczyn występowania osteoporozy nie masz żadnego wpływu (geny, zmiany hormonalne, upływ czasu). Możesz jednak wprowadzić do swojego życia kilka nawyków, które mogą przeciwdziałać utracie masy kostnej i wspierać Twoje zdrowie.

Aby zmniejszyć szybkość utraty masy kostnej:

 • Stosuj dietę bogatą w wapń, witaminę D i białko – które wpływają na utrzymanie masy kostnej na wysokim poziomie.  
 • Ogranicz spożycie sodu – który może przyspieszać wydalanie wapnia z organizmu.
 • Rzuć palenie – które zostało wyróżnione jako osobny czynnik, zwiększający ryzyko wystąpienia osteoporozy.
 • Ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu – które w dużych ilościach mogą zwiększać ryzyko wystąpienia osteoporozy. Obie te substancje zwiększają wydalanie wapnia z moczem, ponadto alkohol może wpływać toksycznie na komórki kościotwórcze (osteoblasty) i zmniejszać stężenie aktywnej witaminy D (przez pogorszenie kondycji wątroby).
 • Stosuj regularne ćwiczenia fizyczne – najlepiej dobrane razem z lekarzem lub fizjoterapeutą do Twojego stanu zdrowia. Regularna aktywność fizyczna sprzyja prawidłowemu rozwojowi i mineralizacji tkanki kostnej.

Mam nadzieję, że mój artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu i zrównoważonym trybie życia: zapraszam na bloga: Natural.pl.

FAQ

Osteoporoza przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Dlatego osoby znajdujące się w grupie ryzyka (kobiety po 50. roku życia, mężczyźni po 65. roku życia, osoby, które mają historię osteoporozy w rodzinie) powinny zgłosić się do lekarza (reumatologa lub ortopedy), który może zlecić kontrolne badania (densytometria).

Często do czasu pojawienia się pierwszych złamań nie boli nic. Jeśli dojdzie do złamań w obrębie poszczególnych kręgów, może pojawić się ból (szczególnie w dolnej części pleców), który przybiera na sile, jeśli złamany krąg uciska na przylegające do niego korzenie nerwowe.

Osteoporoza jest chorobą polegającą na stopniowym ubytku masy kostnej, który przybiera na sile wraz z wiekiem. Jest to naturalne i fizjologiczne zjawisko i nie da się go w pełni zatrzymać. Jednak dzięki odpowiednio dobranym lekom, a także konsekwentnie stosowanej profilaktyce (dieta i ćwiczenia, unikanie nałogów) można pomimo choroby zachować sprawność do późnej starości.

Niedobór wapnia w diecie pośrednio wpływa na szybkość ubytku masy kostnej – dlatego tak ważne jest stosowanie diety bogatej w ten pierwiastek lub odpowiednio dobranej suplementacji. Jednak niedobór wapnia nie jest jedyną przyczyną osteoporozy – podobnie jak podawanie wapnia nie wystarczy, aby ją wyleczyć.

Najlepiej wybrać wodę mineralną, która zawiera wysokie stężenie wapnia oraz magnezu.

Agata Jach

Autor

Redaktorka Natural.pl. W tekstach podejmuję tematy związane ze zdrowiem i biologią człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem zbilansowanego i zdrowego odżywiania. Opieram się tylko na wiarygodnych, potwierdzonych i aktualnych źródłach, takich jak: PubMed, Frontiers in Phisiology, czy Oxford Academic, oraz wiedzy ekspertów. Wszystko po to, aby pomóc Ci podjąć świadome decyzje dotyczące Twojego zdrowia.

Marzena Kucia

Konsultacja Merytoryczna

Doktor nauk biologicznych – absolwentka SGGW i Uniwersytetu Poczdamskiego. Beneficjentka grantu przyznawanego młodym naukowcom w ramach europejskiego projektu EARNEST (z ang.: Early Nutrition Programming). Prowadziła badania nad wpływem diety wysokobiałkowej na przebieg ciąży, laktacji i ekspresji genów u potomstwa w Research Institute for Farm Animal Biology pod Rostockiem. Pasjonatka epigenetyki i programowania żywieniowego.

Bibliografia:

1. Erdman J., Macdonald I., Zeisel S.: Present Knowledge in NutritionDostęp online.

2. Glaser D., Kaplan F.: Osteoporosis. Definition and clinical presentation. Dostęp online.

3. Lane J., Russell L., Khan S.: Osteoporosis. Dostęp online.

4. Aspray T., Hill T.: Osteoporosis and the Ageing Skeleton. Dostęp online.

5. Johnston C., Dagar M.: Osteoporosis in Older Adults. Dostęp online.

6. Janiszewska M., Kulik T., Dziedzic M., et al.: Osteoporoza jako problem społeczny – patogeneza, objawy i czynniki ryzyka osteoporozy pomenopauzalnej. Dostęp online.

7. Eu-Leong Y., Logan S.: Menopausal osteoporosis: screening, prevention and treatment. Dostęp online.

8. Bijelic R.,1, Milicevic S., Balaban J.: Risk Factors for Osteoporosis in Postmenopausal Women. Dostęp online.

9. Waugh E., Lam M., Hawker G., et al.: Risk factors for low bone mass in healthy 40–60 year old women: A systematic review of the literature. Dostęp online.

10. Miziak B., Błaszczyk B., Chrościńska-Krawczyk M., et al.: The problem of osteoporosis in epileptic patients taking antiepileptic drugs. Dostęp online.

11. Zawirski P., Rell-Bakalarska M., Łącki J.: Współczesne metody diagnostyki obrazowej osteoporozy w chorobach reumatycznych. Dostęp online.

12. Berman N., Honig S., Cronstein B., et al.: The effects of caffeine on bone mineral density and fracture risk. Dostęp online.

13. Wajszczyk B., Charzewska J.: Zawartość wapnia w dietach Polaków – przegląd piśmiennictwa. Dostęp online.

14. Liu C., Kuang X., Li K., et al.: Effects of combined calcium and vitamin D supplementation on osteoporosis in postmenopausal women: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Dostęp online.

15. Reid I., Mason B., Horne A., et al.: Randomized controlled trial of calcium in healthy older women. Dostęp online.

16. Wallace T.: Optimizing Dietary Protein for Lifelong Bone Health. Dostęp online.

17. Bonjour J.: Protein intake and bone health. Dostęp online.

18. Cano A., Marshall S., Zolfaroli I., et al.: The Mediterranean diet and menopausal health: An EMAS position statement. Dostęp online.

Najnowsze wpisy

Najczęściej oglądane po przeczytaniu tego artykułu:

CalciumControl™
5,00

od 34,95  za miesiąc

POZNAJ SUPLEMENT
Movisan™ Collagen II
5,00

od 59,95  za miesiąc

POZNAJ SUPLEMENT
Witamina D+™
4,70

od 24,99  za miesiąc

POZNAJ SUPLEMENT
FlexiMed®
5,00

od 109,90  za miesiąc

POZNAJ SUPLEMENT

Zaufało nam ponad 3 000 000 Klientów*Publikowane opinie zostały zebrane przez serwis www.google.com i nie podlegały weryfikacji Natural Pharmaceuticals.

Darmowa dostawa od 299 zł Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot 30 dni na zwrot
Satysfakcja gwarantowana Satysfakcja gwarantowana
Bezpieczne płatności Bezpieczne płatności
15 Lat Natural Pharmaceuticals 1,5 miliona KLientów Członek GOED Krajowa Rada Suplementów i Odżywek Firma Przyjazna Klientowi Zdrowa Marka Roku Dziecięca Marka Roku Męska Marka Roku Firma z Sercem - UNICEF