-10% i DARMOWA DOSTAWA KOD: LATO24

Boswellia serrata na stawy: na co pomaga kadzidłowiec?

Opublikowano: 10.2023
Odsłony: 66424

🛒 Sprawdź w sklepie: Suplement na stawy z Boswellia Serrata

Boswellia serrata (czyli kadzidłowiec indyjski) to aromatyczna roślina, powszechnie stosowana w tradycyjnej medycynie indyjskiej na stawy. Wszystko za sprawą zawartości kwasu boswelinowego – który wykazuje działanie przeciwzapalne. Co ciekawe – Boswellia serrata najlepiej działa w duecie.

Najnowsze badania pokazują, że najlepsze rezultaty w łagodzeniu bólu stawów daje w połączeniu z kwasami omega-3. Co ciekawe, swoistym „skutkiem ubocznym” tego połączenia jest poprawa jakości życia oraz jakości snu. Sprawdź, czym jeszcze może zaskoczyć Cię ta niezwykła roślina o zapachu kadzidła!

Boswellia na stawy

Spis treści:

Może Cię zainteresować:

baner Movisan na stawy baner Movisan na stawy

Kadzidłowiec indyjski – właściwości

Boswellia serrata, znana także jako kadzidłowiec indyjski to pochodzący z Półwyspu Indyjskiego krzew średniej wielkości. Można go spotkać także w północnej Afryce, na Półwyspie Arabskim oraz w krajach Lewantu.

Skarb ukryty w tym niepozornym krzewie to olibanum – czyli drogocenna żywica o złotej barwie i przyjemnym zapachu. Już w Biblii znajdziemy wzmianki o starożytnych Izraelitach, wytwarzających z niej kadzidło.

Jednak to nie jedyne zastosowanie olibanum. Wonna żywica była od wieków wykorzystywana w tradycyjnej medycynie indyjskiej (ajurwedzie) jako środek terapeutyczny o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

Ajurweda przypisuje olibanum następujące działanie:

 • Łagodzenie bólu stawów.
 • Łagodzenie objawów astmy.
 • Poprawa wyglądu skóry.
 • Łagodzenie lęku i niepokoju.
 • Wspieranie jakości snu.

W tradycyjnej medycynie indyjskiej wykorzystuje się zarówno olibanum, jak i wyciąg z soku i kory kadzidłowca. Boswellię przyjmuje się doustnie, nakłada na skórę lub wdycha w ramach aromaterapii.

Tyle o tradycji. A co o tej niezwykłej roślinie mówią najnowsze badania naukowe?

Sprawdź także: Wybierz produkt z Boswellia Serrata

Na co pomaga Boswellia serrata?

Żywica z Boswellia serrata
Kwas boswelinowy wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Kadzidłowiec znajduje się pod lupą naukowców od dłuższego czasu. Dzieje się tak za sprawą głównego i jednocześnie najbardziej aktywnego biologicznie składnika olibanum – kwasu boswelinowego.

Kwas boswelinowy wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jak wygląda mechanizm jego działania? Badanie opublikowane w 2008 roku wykazało, że kwas boswelinowy hamuje wydzielanie enzymów, które są konieczne do wytwarzania leukotrienów. Leukotrieny z kolei to tak zwane mediatory prozapalne – czyli cząsteczki, które wywołują stan zapalny.

PODSUMOWUJĄC: kwas boswelinowy hamuje produkcję cząsteczek, które wywołują stan zapalny.

Sprawdź także: Regeneracja chrząstki stawowej: 5 metod i przyczyny uszkodzenia

Boswellia serrata na stawy

W tradycyjnej medycynie indyjskiej ekstrakt z kadzidłowca stosowany jest w celu złagodzenia stanów zapalnych stawów i zmniejszenia związanego z nim dyskomfortu.

Co ciekawe, część właściwości przypisywanych Boswelii przez ajurwedę, znajduje potwierdzenie we współczesnych badaniach naukowych.

Czy Boswellia pomaga na stawy? – BADANIE 2019

Badaniu poddano 48 osób z zapaleniem stawu kolanowego. Okres testowy trwał 120 dni. Badanych podzielono na 2 grupy – jednej grupie podawano ekstrakt z kadzidłowca, druga grupa otrzymywała placebo.

WYNIKI: U grupy, która stosowała ekstrakt z kadzidłowca, zaobserwowano następujące rezultaty:

 • Istotna statystycznie poprawa jakości życia
 • Większy dystans pokonywany podczas testu chodzenia.
 • Redukcja w skali bólu.

Jednocześnie odnotowano poprawę obrazu radiologicznego w obrębie kolana.

Marzena Kucia, doktor nauk biologicznych
Badanie dostarczyło dowodów na to, że biologicznie aktywne składniki Boswellia serrata mają działanie przeciwzapalne i przeciwartretyczne.
Marzena Kucia, doktor nauk biologicznych

Boswellia serrata na ból kolana – BADANIE 2003

Badaniem objęto 30 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Badanych podzielono na 2 grupy – jedna otrzymywała ekstrakt z kadzidłowca, a druga placebo. Następnie grupy skrzyżowano. Eksperyment trwał przez 16 tygodni.

Boswellia serrata na stawy
Pacjenci, którzy przyjmowali ekstrakt z boswelii zaobserwowali większą ruchomość stawu kolanowego.

WYNIKI: Wszyscy pacjenci, którzy otrzymywali ekstrakt z boswelii, zgłaszali zmniejszenie bólu kolana, większą ruchomość stawu kolanowego i wydłużenie dystansu chodu. Zmniejszyła się częstotliwość występowania obrzęku stawu kolanowego.

Może Cię zainteresować: Boswellia Serrata i kolagen rybi na stawy (suplement diety)

Boswellia serrata z kwasami omega-3 – BADANIE 2023

W badaniu wzięły udział zdrowe osoby po 40. roku życia, skarżące się na ból kolana. Badanych podzielono na 3 grupy:

 • Jedna przyjmowała tylko ekstrakt z boswelii.
 • Druga ekstrakt z boswelii + kwasy omega-3.
 • Trzecia wyłącznie placebo.
Dojrzała kobieta śpi spokojnie
Połączenie kadzidłowca z kwasami omega-3 skutkowało poprawą jakości snu.

Wynik okazał się zaskakujący. Osoby przyjmujące ekstrakt z bosweliirazem z kwasami omega-3 zanotowały zmniejszenie natężenia bólu, poprawę jakości życia i co ciekawe – poprawę jakości snu. Również grupa przyjmująca samą Boswellię odnotowała zmniejszenie bólu.

Sprawdź: Kwasy Omega-3 z norweskiego łososia

Movisan™ Collagen II (2+1 GRATIS!)

Miesiąc suplementacji GRATIS!

-60%
omega marine premium

179,00 zł 269,70 zł -34%

Najniższa cena z okresu 30 dni przed promocją: 269,70 zł

Pół roku suplementacji GRATIS!

-60%
omega marine premium

879,00 zł 2158,20 zł -59%

Najniższa cena z okresu 30 dni przed promocją: 659,00 zł

Podsumowanie: Czy ekstrakt z kadzidłowca pomaga na stawy?

Współczesne badania naukowe potwierdzają mądrość zawartą w tradycyjnej medycynie indyjskiej, gdzie kadzidłowiec jest często stosowany na dolegliwości stawów.

 • Zawarty w kadzidłowcu kwas boswelinowy wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dzieje się tak, ponieważ hamuje produkcję cząsteczek, które są odpowiedzialne za stan zapalny.
 • Badania pokazują, że regularne stosowanie ekstraktu z Boswelii daje pozytywne rezultaty w łagodzeniu stanów zapalnych, zmniejszeniu dolegliwości bólowych i poprawie jakości życia.
 • Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, warto połączyć ekstrakt z Boswellia serrata z kwasami omega-3. Te cenne kwasy znajdziesz w tłustych morskich rybach (łosoś, śledź, makrela) lub wysokiej jakości suplemencie diety.

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu! Jeśli szukasz godnego zaufania źródła, opartego na najnowszych badaniach naukowych, zapraszam do lektury pozostałych wpisów eksperckich: Czytaj artykuły >>

FAQ

Najlepsze rezultaty suplementacji można osiągnąć dzięki regularności. Pierwsze efekty stosowania ekstraktu z Boswelii można zauważyć już po kilku tygodniach – jednak wynik może się różnić w zależności od osoby. Ekstrakt z Boswellia serrata można bezpiecznie stosować w dowolnie długim okresie.

Tak, Boswellia serrata to inna nazwa kadzidłowca indyjskiego.

Istnieje kilka gatunków, należących do rodzaju Boswellia. 4 najbardziej znane to: Boswellia sacra, Boswellia frereana, Boswellia papyrifera i Boswellia serrata. Najlepiej zbadany pod kątem dolegliwości stawów jest gatunek Boswellia serrata.

Boswellia serrata może nie być odpowiednia dla kobiet w ciąży (brak wystarczających badań), karmiących piersią, alergików, dzieci i osób z chorobami przewodu pokarmowego (zdarzają się problemy trawienne). Osoby przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem ze względu na potencjalne interakcje.

Żywica z Boswellia serrata zawiera kwas boswelinowy – który jest substancją aktywną o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Hamuje on wydzielanie enzymów, które są konieczne do wytwarzana leukotrienów – cząsteczek odpowiedzialnych za stan zapalny w organizmie.  

Kadzidłowiec indyjski nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i podczas laktacji (ze względu na niewystarczającą liczbę przeprowadzonych na tej grupie badań). Osoby leczące się farmakologicznie na tarczycę i obficie miesiączkujące kobiety przed zastosowaniem powinny zasięgnąć rady lekarza.

Boswellia serrata jest bezpieczna w stosowaniu dla większości osób dorosłych (próba dotyczyła stosowania 1 000 mg ekstraktu z kadzidłowca przez 6 miesięcy). U nielicznych osób mogą pojawić się: ból brzucha, nudności, biegunka. Nie poleca się stosowania u kobiet w ciąży.

Agata Jach

Autor

Redaktorka Natural.pl. W tekstach podejmuję tematy związane ze zdrowiem i biologią człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem zbilansowanego i zdrowego odżywiania. Opieram się tylko na wiarygodnych, potwierdzonych i aktualnych źródłach, takich jak: PubMed, Frontiers in Phisiology, czy Oxford Academic, oraz wiedzy ekspertów. Wszystko po to, aby pomóc Ci podjąć świadome decyzje dotyczące Twojego zdrowia.

Marzena Kucia

Konsultacja Merytoryczna

Doktor nauk biologicznych – absolwentka SGGW i Uniwersytetu Poczdamskiego. Beneficjentka grantu przyznawanego młodym naukowcom w ramach europejskiego projektu EARNEST (z ang.: Early Nutrition Programming). Prowadziła badania nad wpływem diety wysokobiałkowej na przebieg ciąży, laktacji i ekspresji genów u potomstwa w Research Institute for Farm Animal Biology pod Rostockiem. Pasjonatka epigenetyki i programowania żywieniowego.

Bibliografia

1. Pérez-Piñero S., Muñoz-Carrillo J., Victoria-Montesinos D., et al.: Efficacy of Boswellia serrata Extract and/or an Omega-3-Based Product for Improving Pain and Function in People Older Than 40 Years with Persistent Knee Pain: A Randomized Double-Blind Controlled Clinical Trial. Dostęp online.

2. Siddiqui M.: Boswellia serrata, a potential antiinflammatory agent: an overview. Dostęp online.

3. Gerbeth K., Hüsch J., Fricker G., et al.: In vitro metabolism, permeation, and brain availability of six major boswellic acids from Boswellia serrata gum resins. Dostęp online.

4. Singh S., Khajuria A., Taneja S., et al.: Boswellic acids: A leukotriene inhibitor also effective through topical application in inflammatory disorders. Dostęp online.

5. Majeed M., Majeed S., Narayanan N.: A pilot, randomized, double-blind, placebo-controlled trial to assess the safety and efficacy of a novel Boswellia serrata extract in the management of osteoarthritis of the knee. Dostęp online.

6. Kimmatkar N., Thawani V., Hingorani L., et al.: Efficacy and tolerability of Boswellia serrata extract in treatment of osteoarthritis of knee–a randomized double blind placebo controlled trial. Dostęp online.

Najnowsze wpisy

Najczęściej oglądane po przeczytaniu tego artykułu:

ImuBerin®
5,00

od 89,90  za miesiąc

POZNAJ SUPLEMENT
Dormitan™
4,80

od 66,33  za miesiąc

POZNAJ SUPLEMENT
OmegaMarine™
5,00

od 79,90  za miesiąc

POZNAJ SUPLEMENT

Zaufało nam ponad 3 000 000 Klientów*Publikowane opinie zostały zebrane przez serwis www.google.com i nie podlegały weryfikacji Natural Pharmaceuticals.

Darmowa dostawa od 299 zł Darmowa dostawa od 299 zł
30 dni na zwrot 30 dni na zwrot
Satysfakcja gwarantowana Satysfakcja gwarantowana
Bezpieczne płatności Bezpieczne płatności
15 Lat Natural Pharmaceuticals 1,5 miliona KLientów Członek GOED Krajowa Rada Suplementów i Odżywek Firma Przyjazna Klientowi Zdrowa Marka Roku Dziecięca Marka Roku Męska Marka Roku Firma z Sercem - UNICEF