Boswellia serrata na stawy: Na co pomaga + skutki uboczne

Opublikowano: 10.2023
Odsłony: 5858

Boswellia serrata (czyli kadzidłowiec indyjski) to aromatyczna roślina, powszechnie stosowana w tradycyjnej medycynie indyjskiej na stawy. Wszystko za sprawą zawartości kwasu boswelinowego – który wykazuje działanie przeciwzapalne.

Co ciekawe – Boswellia serrata najlepiej działa w duecie. Najnowsze badania pokazują, że najlepsze rezultaty w łagodzeniu bólu stawów daje w połączeniu z kwasami omega-3. Co ciekawe, swoistym „skutkiem ubocznym” tego połączenia jest poprawa jakości życia oraz jakości snu.

Boswellia na stawy

Sprawdź, czym jeszcze może zaskoczyć Cię ta niezwykła roślina o zapachu kadzidła.

Spis treści:

Może Cię zainteresować:

MovisanMovisan

Kadzidłowiec indyjski – właściwości

Boswellia serrata, znana także jako kadzidłowiec indyjski to pochodzący z Półwyspu Indyjskiego krzew średniej wielkości. Można go spotkać także w północnej Afryce, na Półwyspie Arabskim oraz w krajach Lewantu.

Skarb ukryty w tym niepozornym krzewie to olibanum – czyli drogocenna żywica o złotej barwie i przyjemnym zapachu. Już w Biblii znajdziemy wzmianki o starożytnych Izraelitach, wytwarzających z niej kadzidło.

Jednak to nie jedyne zastosowanie olibanum. Wonna żywica była od wieków wykorzystywana w tradycyjnej medycynie indyjskiej (ajurwedzie) jako środek terapeutyczny o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

Ajurweda przypisuje olibanum następujące działanie:

 • Łagodzenie bólu stawów.
 • Łagodzenie objawów astmy.
 • Poprawa wyglądu skóry.
 • Łagodzenie lęku i niepokoju.
 • Wspieranie jakości snu.

W tradycyjnej medycynie indyjskiej wykorzystuje się zarówno olibanum, jak i wyciąg z soku i kory kadzidłowca. Boswellię przyjmuje się doustnie, nakłada na skórę lub wdycha w ramach aromaterapii.

Tyle o tradycji. A co o tej niezwykłej roślinie mówią najnowsze badania naukowe?

Sprawdź także: Osteoporoza: objawy, leczenie [Gdzie zrobić bezpłatne badanie]

Na co pomaga Boswellia serrata?

Boswellia serrata to źródło kwasu boswelinowego
Kwas boswelinowy wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Kadzidłowiec znajduje się pod lupą naukowców od dłuższego czasu. Dzieje się tak za sprawą głównego i jednocześnie najbardziej aktywnego biologicznie składnika olibanum – kwasu boswelinowego.

Kwas boswelinowy wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jak wygląda mechanizm jego działania? Badanie opublikowane w 2008 roku wykazało, że kwas boswelinowy hamuje wydzielanie enzymów, które są konieczne do wytwarzania leukotrienów. Leukotrieny z kolei to tak zwane mediatory prozapalne – czyli cząsteczki, które wywołują stan zapalny.

PODSUMOWUJĄC: kwas boswelinowy hamuje produkcję cząsteczek, które wywołują stan zapalny.

Sprawdź także: Regeneracja chrząstki stawowej: 5 metod i przyczyny uszkodzenia

Boswellia serrata na stawy

W tradycyjnej medycynie indyjskiej ekstrakt z kadzidłowca stosowany jest w celu złagodzenia stanów zapalnych stawów i zmniejszenia związanego z nim dyskomfortu.

Co ciekawe, część właściwości przypisywanych Boswelii przez ajurwedę, znajduje potwierdzenie we współczesnych badaniach naukowych.

Movisan-boswellia na stawy Movisan-boswellia na stawy

Czy Boswellia pomaga na stawy? – BADANIE 2019

Badaniu poddano 48 osób z zapaleniem stawu kolanowego. Okres testowy trwał 120 dni. Badanych podzielono na 2 grupy – jednej grupie podawano ekstrakt z kadzidłowca, druga grupa otrzymywała placebo.

WYNIKI: U grupy, która stosowała ekstrakt z kadzidłowca, zaobserwowano następujące rezultaty:

 • Istotna statystycznie poprawa jakości życia
 • Większy dystans pokonywany podczas testu chodzenia.
 • Redukcja w skali bólu.

Jednocześnie odnotowano poprawę obrazu radiologicznego w obrębie kolana.

Marzena Kucia, doktor nauk biologicznych
Badanie dostarczyło dowodów na to, że biologicznie aktywne składniki Boswellia serrata mają działanie przeciwzapalne i przeciwartretyczne.
Marzena Kucia, doktor nauk biologicznych

Boswellia serrata na ból kolana – BADANIE 2003

Badaniem objęto 30 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Badanych podzielono na 2 grupy – jedna otrzymywała ekstrakt z kadzidłowca, a druga placebo. Następnie grupy skrzyżowano. Eksperyment trwał przez 16 tygodni.

Pacjenci, którzy przyjmowali Boswellia serrata zaobserwowali większą ruchomość stawu kolanowego.

WYNIKI: Wszyscy pacjenci, którzy otrzymywali ekstrakt z Boswellia serrata, zgłaszali zmniejszenie bólu kolana, większą ruchomość stawu kolanowego i wydłużenie dystansu chodu. Zmniejszyła się częstotliwość występowania obrzęku stawu kolanowego.

Czytaj także: Ból kolana (stawu kolanowego): objawy, przyczyny i leczenie

Boswellia serrata z kwasami omega-3 – BADANIE 2023

W badaniu wzięły udział zdrowe osoby po 40. roku życia, skarżące się na ból kolana. Badanych podzielono na 3 grupy:

 • Jedna przyjmowała tylko ekstrakt z Boswellia serrata.
 • Druga ekstrakt z Boswellia serrata + kwasy omega-3.
 • Trzecia wyłącznie placebo.
Dojrzała kobieta śpi spokojnie
Połączenie Boswellia serrata z kwasami omega-3 skutkowało poprawą jakości snu.

Wynik okazał się zaskakujący. Osoby przyjmujące ekstrakt z Boswelii razem z kwasami omega-3 zanotowały zmniejszenie natężenia bólu, poprawę jakości życia i co ciekawe – poprawę jakości snu. Również grupa przyjmująca samą Boswellię odnotowała zmniejszenie bólu.

Może Cię zainteresować: Kwasy Omega-3: jakie wybrać? 10 najlepszych produktów

Czy Boswellia serrata ma skutki uboczne?

Boswellia serrata jest bezpieczna w stosowaniu dla większości osób dorosłych (próba dotyczyła stosowania 1 000 mg ekstraktu z kadzidłowca przez 6 miesięcy). U nielicznych osób mogą pojawić się: ból brzucha, nudności, biegunka. Nie poleca się stosowania u kobiet w ciąży.

Podsumowanie: Czy ekstrakt z Boswellia serrata pomaga na stawy?

Współczesne badania naukowe potwierdzają mądrość zawartą w tradycyjnej medycynie indyjskiej, gdzie kadzidłowiec jest często stosowany na dolegliwości stawów.

 • Zawarty w kadzidłowcu kwas boswelinowy wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dzieje się tak, ponieważ hamuje produkcję cząsteczek, które są odpowiedzialne za stan zapalny.
 • Badania pokazują, że regularne stosowanie ekstraktu z Boswelii daje pozytywne rezultaty w łagodzeniu stanów zapalnych, zmniejszeniu dolegliwości bólowych i poprawie jakości życia.
 • Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, warto połączyć ekstrakt z Boswellia serrata z kwasami omega-3. Te cenne kwasy znajdziesz w tłustych morskich rybach (łosoś, śledź, makrela) lub wysokiej jakości suplemencie diety.

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu! Jeśli szukasz godnego zaufania źródła, opartego na najnowszych badaniach naukowych, zapraszam na naszą stronę: Natural.pl

FAQ

Najlepsze rezultaty suplementacji można osiągnąć dzięki regularności. Pierwsze efekty stosowania ekstraktu z Boswelii można zauważyć już po kilku tygodniach – jednak wynik może się różnić w zależności od osoby. Ekstrakt z Boswellia serrata można bezpiecznie stosować w dowolnie długim okresie.

Tak, Boswellia serrata to inna nazwa kadzidłowca indyjskiego.

Istnieje kilka gatunków, należących do rodzaju Boswellia. 4 najbardziej znane to: Boswellia sacra, Boswellia frereana, Boswellia papyrifera i Boswellia serrata. Najlepiej zbadany pod kątem dolegliwości stawów jest gatunek Boswellia serrata.

Boswellia serrata może nie być odpowiednia dla kobiet w ciąży (brak wystarczających badań), karmiących piersią, alergików, dzieci i osób z chorobami przewodu pokarmowego (zdarzają się problemy trawienne). Osoby przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem ze względu na potencjalne interakcje.

Żywica z Boswellia serrata zawiera kwas boswelinowy – który jest substancją aktywną o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Hamuje on wydzielanie enzymów, które są konieczne do wytwarzana leukotrienów – cząsteczek odpowiedzialnych za stan zapalny w organizmie.  

Agata Jach

Autor

Redaktorka Natural.pl. W tekstach podejmuję tematy związane ze zdrowiem i biologią człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem zbilansowanego i zdrowego odżywiania. Opieram się tylko na wiarygodnych, potwierdzonych i aktualnych źródłach, takich jak: PubMed, Frontiers in Phisiology, czy Oxford Academic, oraz wiedzy ekspertów. Wszystko po to, aby pomóc Ci podjąć świadome decyzje dotyczące Twojego zdrowia.

Marzena Kucia

Konsultacja Merytoryczna

Doktor nauk biologicznych – absolwentka SGGW i Uniwersytetu Poczdamskiego. Beneficjentka grantu przyznawanego młodym naukowcom w ramach europejskiego projektu EARNEST (z ang.: Early Nutrition Programming). Prowadziła badania nad wpływem diety wysokobiałkowej na przebieg ciąży, laktacji i ekspresji genów u potomstwa w Research Institute for Farm Animal Biology pod Rostockiem. Pasjonatka epigenetyki i programowania żywieniowego.

Bibliografia

1. Pérez-Piñero S., Muñoz-Carrillo J., Victoria-Montesinos D., et al.: Efficacy of Boswellia serrata Extract and/or an Omega-3-Based Product for Improving Pain and Function in People Older Than 40 Years with Persistent Knee Pain: A Randomized Double-Blind Controlled Clinical Trial. Dostęp online.

2. Siddiqui M.: Boswellia serrata, a potential antiinflammatory agent: an overview. Dostęp online.

3. Gerbeth K., Hüsch J., Fricker G., et al.: In vitro metabolism, permeation, and brain availability of six major boswellic acids from Boswellia serrata gum resins. Dostęp online.

4. Singh S., Khajuria A., Taneja S., et al.: Boswellic acids: A leukotriene inhibitor also effective through topical application in inflammatory disorders. Dostęp online.

5. Majeed M., Majeed S., Narayanan N.: A pilot, randomized, double-blind, placebo-controlled trial to assess the safety and efficacy of a novel Boswellia serrata extract in the management of osteoarthritis of the knee. Dostęp online.

6. Kimmatkar N., Thawani V., Hingorani L., et al.: Efficacy and tolerability of Boswellia serrata extract in treatment of osteoarthritis of knee–a randomized double blind placebo controlled trial. Dostęp online.

Najnowsze wpisy

Najczęściej oglądane po przeczytaniu tego artykułu:

ImuBerin®
5,00

od 44,95  za miesiąc

POZNAJ SUPLEMENT
Movisan™ Collagen II
5,00

od 44,95  za miesiąc

POZNAJ SUPLEMENT
Dormitan™
4,80

od 66,33  za miesiąc

POZNAJ SUPLEMENT
OmegaMarine™
5,00

od 39,95  za miesiąc

POZNAJ SUPLEMENT

Opinie naszych Klientów

Członek GOED Krajowa Rada Suplementów i Odżywek Firma Przyjazna Klientowi Zdrowa Marka Roku Dziecięca Marka Roku Męska Marka Roku Firma z Sercem - UNICEF
Call Us
Chętnie odpowiemy na Twoje pytanie. 801 902 801