Najnowsze badania dotyczące kwasów omega-3

Innowacyjne badania, przeprowadzone dzięki wsparciu GOED (Global Organization of EPA and DHA), której od 2015 roku członkiem jest Natural Pharmaceuticals, wykazują pozytywny wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na działanie układu sercowo–naczyniowego, a także zmniejszenia ryzyka astmy u dzieci.

 

Kwasy omega-3 a choroba wieńcowa

Dr Dominik Alexander, główny epidemiolog w Instytucie EpidStat w Stanach Zjednoczonych przeprowadził analizę, której wyniki ujawniają zmniejszenie ryzyka wstąpienia choroby wieńcowej u osób znajdujących się w podwyższonej grupie ryzyka i regularnie zażywających kwasy EPA i DHA. Kwasy omega-3 występują głównie w tłustych rybachmorskich i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów w naszym ciele.

 

Najważniejsze wnioski z badania:

• 16 % spadek prawdopodobieństwa pojawienia się choroby wieńcowej u osób z wysokim poziomem trójglicerydów;
• 14 % spadek prawdopodobieństwa pojawienia się choroby wieńcowej u osób z wysokim poziomem cholesterolu LDL, potocznie zwanego „złym cholesterolem”.

Analiza stanowi najbardziej aktualną i rozbudowaną bazę danych, która jako pierwsza bada bezpośredni wpływ kwasów omega-3 na występowanie choroby niedokrwiennej serca, będącej najczęstszą przyczyną śmierci w większości państw zachodnich. Wyniki innowacyjnego badania zostały opublikowane na łamach popularnych portali internetowych, w tym min. EurekAlert.org oraz w jednym z najbardziej renomowanych i poczytnych czasopism naukowych zajmujących się tematyką medyczną, Mayo Clinic Proceedings.

 

Kwasy omega-3 a astma

Drugie badanie przeprowadzone przez Dr Hansa Bisgaard, profesora pediatrii na Uniwersytecie w Kopenhadze ujawnia, iż zażywanie produktów zawierających kwasy EPA i DHA przez kobiety będące w trzecim trymestrze ciąży obniża ryzyko wystąpienia astmy u dzieci o jedną trzecią. Mając na uwadze fakt, iż liczba zachorowań na astmę stale rośnie (w samej Polsce na astmę cierpi ponad trzy miliony osób), wyniki powyższego badania są bardzo obiecujące i mogą przyczynić się do walki z tą chorobą. Naukowcy nie są jeszcze jednak gotowi polecać kobietom w ciąży stosowania tak wysokich dawek kwasów omega-3 bez kontroli i zalecają, aby zawsze konsultowały dobór suplementów z lekarzem prowadzącym.